Cestovní kancelář nebo dovolená na vlastní pěst

Dovolená je záležitost, na kterou se snad všichni těšíme celý rok. Někteří lidé jezdí na dovolenou i dvakrát ročně – jednou v létě, jednou v zimě. Co si pod tím slovem vlastně vůbec představit? Slunné a písčité pláže, moře, rodinu, odpočinek, relaxaci, únik od reality, volno v práci… Každý z nás má svou představu o letní dovolené a každý ji chce trávit jinak. Někdo má rád slunce a válení se u moře, někdo rád poznává nové věci, jiní zase vyhledávají adrenalin nebo mají rádi chladnější místa. Je to hodně individuální a subjektivní.
srdce z kamínků
Všichni však máme na výběr. Buď si dovolenou zakoupíme v cestovní kanceláři, kde mají již vytvořené zájezdy nebo vám mohou vytvořit zájezd přímo na míru. Druhou variantou je to, že si zájezd přichystáme sami. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností?
barevná loď
Jestliže nám zájezd připravuje cestovní kancelář, proces je jednoduchý. Přijdeme za zaměstnance kanceláře, nastíníme mu naše požadavky případně cenu, kterou jsme schopni zaplatit a zaměstnanec nám předloží návrhy. My si vybereme, zaplatíme a pak už jen čekáme na datum odjezdu. Samozřejmě v domnění, že cestovní kancelář vše zařídí tak, jak má, a že v průběhu dovolené bude vše v pořádku. V dnešní době existuje ale i riziko, že na daný zájezd vůbec neodjedete, že dostanete naprosto jiný pokoj, než jste si zamluvili, nebo že poskytované služby budou naprosto na jiné úrovni, než jste očekávali. Pak už záleží na cestovní kanceláři, jak se k daným problémům postaví, a jak je bude řešit. Takže výhodou je rychlost, snadnost a jednoduchost objednání, nevýhodou jsou ale zmíněná možná rizika.
láhev na pláži
Ale co takhle si zkusit jednou dovolenou naplánovat a zařídit na vlastní pěst? Na první pokus nemusíte samozřejmě hned jet do zahraničí. Stačí naplánovat zábavný a zajímavý víkend třeba i v tuzemsku. Zapojte do toho celou rodinu. Společně vyberte oblast, kam se chcete podívat. Zajistěte si hotel či penzion, pověřte děti, aby hledali zajímavosti v dané oblasti, nebo aby se postarali o mapu, jak se tam dostanete, vytvořte si společný program. Dovolenou můžete začít plánovat i několik měsíců předem a věřte tomu, že u toho zažijete spoustu legrace, zábavy i dobrodružství a na dovolenou se budete doslova těšit. Zároveň vám to může pomoc stmelit rodinu, protože budete vykonávat něco společně. Takže hurá do toho!