Rozdíly v používání plen látkových a jednorázových

Každé miminko potřebuje dostatek plen, které se mění několikrát denně i v noci. Máte na výběr, jestli používat pleny látkové nebo jednorázové. Pojďme se podívat na ty nejdiskutovanější rozdíly. Jednorázové pleny mají výhodu v tom, že po použití je prostě vyhodíte a nemusíte se s nimi nadále zabývat. Což ale značně zvyšuje dopad na životní prostředí. Děti potřebují plenky v průměru 2,5 roku. Některé déle, některé kratší dobu. Průměrná spotřeba za tento čas je 1,5t odpadu na komunální skládce. Jelikož jsou pleny vyráběné z buničiny, plastu, atd., tak se jedná o odpad obtížně rozložitelný. Kromě toho, ne vždy jsou jednorázové pleny šetrné k pokožce dítěte.

pleny

Ty méně kvalitní (ne vždy se jedná o ty levnější, mohou být dokonce značkové a celkem drahé) jsou často bělené a parfemované. Teď si vezměte, že takovou chemii bude mít vaše děťátko na zadečku 24h denně více jak dva roky. Pokud použijete pleny vyrobené šetrně a bez parfemace či bělidla, pak uděláte jen dobře. Ale i tak zůstává otázkou ekologické zatížení tímto odpadem.

mimino

Oproti tomu, látkové pleny jsou znovu použitelné a vydrží vám mnohem déle. Jejich nevýhoda je, že je musíte prát, sušit, žehlit a skládat. Děťátko v nich nemá takové pohodlí jako v jednorázových plenkách, pokud se počůrá nebo vykaká, ale říká se, že díky tomu, se právě naučí dříve používat nočník a záchod. Látkové pleny jsou čistá bavlna bez přidané chemie a umělých materiálů, což je k pokožce nejšetrnější. Na plenku je dobré používat svrchní plenkové kalhotky, které plenu krásně drží nebo můžete pouze plenu upevnit pomocí speciální spony. Jestli si nejste jistí, zkuste koupit sadu novorozeneckých látkových plen a uvidíte, jestli jsou látkové pleny to pravé nebo jestli dáte přednost jednorázovým.

Cenový rozdíl v používání plen je také markantní. Kupování jednorázových zatěžuje rodinný rozpočet celkem dost. Vždyť jedna plena v balení vyjde na cca 3-5Kč. Látkové koupíte za asi 5Kč na kus, ale už je nemusíte neustále dokupovat a to je zná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup