Mrtvice meruňky

Často se stává, že se z meruněk radujeme jen krátce. Strom nás předčasně opustí. A to velice rychle. V průběhu několika dnů jedna, někdy i více větví svěsí listy a poté uschne. Postižené části odstraníme a strom ošetříme. Ale strom přesto chřadne stále dál a většinou už mu bohužel není pomoci. Postihla ho totiž tzv. mrtvice meruněk.
 větve meruňky
Mrtvice jako blesk z čistého nebe
Bývá to tak nečekané jako mrtvice nás lidí. Také mrtvice meruněk – apoplexie udeří samozřejmě zákeřně právě v době, kdy takovou pohromu nečekáme. Jediný varovný signál jsou povadlé listy. Těch si ale nemusíme včas všimnout. Nebo se domníváme, že to způsobilo sucho a slunné teplé počasí. Průběh této choroby je rychlý a může se opakovat i při dalších pokusech strom vypěstovat.
 
Možné příčiny mrtvice
Podle názoru odborníků existuje hned několik možných rizikových faktorů, které se na propuknutí nemoci podílí. Za prvé to může být nevhodné stanoviště. Teplomilným odrůdám stromů se ve vyšších nadmořských výškách nedaří. U mladých stromů je riziková přítomnost dřevokazných hub a také nedostatek vody či živin v půdě. Další možností, proč mrtvice udeří, může být nevhodná podnož. Náchylnější jsou meruňky roubované na semenáčcích. A opatrně je potřeba také postupovat při řezu koruny. U meruněk neprovádíme prořezávání v době vegetačního klidu, ale v době vegetace. Od března do září. Při sklizni pozor na ulomené neošetřené větve, ty napadnou mnohem snadněji houbové choroby!
 zralé meruňky
Dočkáme se velkého stromu?
I v našich podmínkách lze vypěstovat mnoholetý strom. Musíme ale myslet na to, že meruňky, ač jsou to dřeviny teplomilné, budí se ze zimního spánku již hodně brzy na jaře. Někdy už vlastně v zimě. Mají totiž hodně krátkou dobu vegetačního klidu. Musí pak čelit nepříznivému počasí a jsou zranitelnější. Pro pěstování v našich klimatických podmínkách proto vybíráme stromky roubované na odolné peckovice!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup