Základní pomůcky zahrádkáře

Nemusíte to nijak přehánět, ale pokud chcete začít se zahradničením, neobejdete se bez několika základních věcí. A zajisté si koupíte i další, o kterých jste si mysleli, že je potřebovat nebudete snad nikdy. Nevěřte tomu, někdo je vymyslel a vypracoval k dokonalosti, takže je zajisté užijete.
První věcí je lopatka. Tou snadno zkypříte zem, vyhloubíte díru v hlíně a i hlínu přihrnete zpět k sazeničce. Bez ní se opravdu neobejdete. Jenže co když je hlína opravdu tvrdá a zaplevelená? To je mnohem lepší použít malou motyčku. Tou si hlínu snadno zkypříte, takže i pletí je pak mnohem snadnější.Zahradní náčiní.jpg
Když jsme u toho pletí, některé rostliny mají hluboké kořeny. Zejména bodlák či pampeliška. Najdou se ale i jiné odolné a hluboko zakořeněné rostliny. Mnohdy ani lopatka nestačí, jelikož je plevel například blízko rostliny, kterou chcete zachovat. Nebo tak hluboko ani nedokážete zarýt. Od toho je tu vypichovák plevele. Jedná se o nástroj v podobě přirovnatelné úzké dlabací špachtli. Tu zarazíte vedle rostliny rovnou dolů a páčením ji tak vytáhnete rovnou z hlíny i s kořenem rostliny.
Nezapomínejte na nutnou závlahu rostlin, tudíž na pořízení konve na vodu. Většinou seženete lehké plastové, které jsou ale i odolné. Jejich kropicí část lze oddělat, tudíž můžete zalévat rovnou proudem, což se hodí u zalévání sazenic stromů a keřů.rýč.jpg
Tak a nyní již pracujete na zahradě, krčíte se u plevelu, klečíte či jinak poposedáváte a co cítíte? Nepohodlí. Pořiďte si i klekátko, sedátko či jejich spojenou verzi. Ušetříte si tak námahu a ulevíte nohám. Uvidíte, že na zahradě se dá pracovat i bez křeče v lýtkách a bez motání hlavy, když se narovnáte.
Zahradu ale můžete mít plnou keřů či růží. V tu chvíli uvítáte zahradnické nůžky. I těch se vyrábí mnoho druhů, ale nejpříjemnější na použití jsou nůžky s převodem. Docela snadno tak přestřihnete i silnější větévky. Nůžky fungují na principu postupného zářezu. Střihnete, povolíte, střihnete, převod přeskočí, povolíte… A takto pokračujete, než větev odstřihnete.
Tak už víte, co budete potřebovat, tudíž se můžete pustit vesele do práce na vlastní zahrádce.