Zatočte s přečerpáváním své debetní či kreditní karty

·         Na čas zastavte některé útraty
Podívejte se, které platby jsou zautomatizované a zda nemohou být sníženy či pozastaveny zatímco se snažíte splatit přečerpání. Zauvažujte, podle výše přečerpání, zda nezrušit některé vyšší výdaje třeba za dovolenou apod. Už samotná úvaha o zredukování výdajů pomáhá šetřit. Pokud toto nechcete nebo nemůžete udělat, uvažujte jinak. Je možné, že třeba utrácíte někde denně za kávu, kterou si můžete brát z domu a podobně.
karty a peněženka
·         Zredukujte úrokové sazby
Velmi záleží na tom, zda přečerpáváte debetní nebo kreditní kartu. Kreditní karty mohou mít úroky až 30%, což už je vysoká položka. U debetních karet není úrok tak vysoký, ale také je. Zkuste srovnat nabídky jednotlivých bankovních domů a zkuste se ozvat, zda by s tím nešlo něco dělat. Stává se totiž, že v případě, že se ptáte a chcete řešení, banka vám vyjde vstříc. Kdo se neptá, platí.
·         Eliminujte nejdříve kartu, na které máte nejvyšší úrok z přečerpání
Pokud máte karet více, je načase zhodnotit, co s nimi. Je dobré věnovat pozornost nejdříve té kartě, u které jste nuceni platit nejvyšší úrok a peníze splatit. Tento proces praktikujte, až dokud nezredukujete počet karet na nutné minimum.
·         Pište si útraty a výdaje na papír, nastavte si maximální částku měsíčních výdajů
Stará dobrá osvědčená metoda vedení financí známá dávno před elektronickým bankovnictvím a veškerými kartami, ať už se jim říká jakkoli. Je to dobrý způsob pro ty, kteří mají rádi věci jasně napsané a před očima.
·         Nastavte si dlouhodobé finanční cíle
Najděte to, co je pro vás nejdůležitější z hlediska finančních plánů. Může to být cokoli – dovolená, kterou jste si zatím nemohli dovolit atd. Pokud máme před očima jasný cíl, zabrání to nadměrnému utrácení.
terminál na karty
·         Oslavte své rozhodnutí
Možná tento bod vypadá jako vtip, ale jde o to, že pokud už jste se dostali k tomu zatočit s přečerpáváním či dluhy, jedná se o dost zásadní rozhodnutí. A jako takové je určitým milníkem a ten byste si měli pamatovat, takže neuškodí si jej zapamatovat. Oslava to může být jen symbolická a záleží zcela na vás.