Finanční gramotnost

Věděli jste, že termín finanční gramotnost z velké části spadá do problematiky vzdělávání, nejen k financím? Co je to tedy finanční gramotnost a jak se jí můžeme naučit? Proč pořád velké množství vydělávajících žije od výplaty k výplatě a jak tomu zabránit?

Dříve nás finanční gramotnosti nikdo neučil a řekli bychom, že je to chyba, protože nejvíce lidí, kteří mají pořád problém s úsporou peněz, patří právě do té skupiny. Tito lidé žijí od výplaty k výplatě, nemají žádnou finanční rezervu a v případě nějaké větší potřeby peněz nemají, kam sáhnout.
Peníze, finance, kalkulačka.

Co spadá do finanční gramotnosti?

 

·         schopnost vydělat si peníze

·         schopnost správně operovat se svými příjmy a výdaji

·         schopnost zbytečně neutrácet

·         schopnost utvořit si finanční rezervu, spořit, investovat, aj.

Říká se, že každý vydělávající člověk by měl mít úspory ve výši minimálně 3 čistých měsíčních příjmů. Vezmeme si vzorový plat 30 000 CZK čistého/měsíčně. Abychom byli tzv. finančně zabezpečeni, měli bychom tedy disponovat částkou minimálně 90 000 CZK. Další poučka říká, že ideálním stavem je odkládat si měsíčně 10 % svého příjmu stranou a tvořit si finanční rezervu. 10 % z 30 000 CZK jsou 3 000 CZK. V rámci 10% poučky bychom měli tedy ročně ušetřit 36 000 CZK, za 2 roky to bude 72 000 CZK. Za dalších 6 měsíců disponujeme částkou 80 000 CZK. Ušetřit nám tedy trvalo 2 a půl roku.
Peníze, úspory, finance.

Doporučujeme aplikovat tyto postupy i ve Vašem životě, pokud chcete být dobře finančně zabezpečení a myslíte na svoji budoucnost.

Musíte si hlídat Vaše příjmy a výdaje, analyzovat, za co měsíčně utrácíte všechny peníze. Pište si 1 měsíc všechny své výdaje a pak se sami podívejte, zda Vám tam někde neunikají peníze, zda neutrácíte za nějaké zbytečnosti.

Důležité je o penězích přemýšlet a s tím Vám může pomoct právě finanční gramotnost. V České republice se snažíme finanční gramotnosti naučit žáky už základních, středních a vysokých škol. Banky přichází s programy, kde např. poté spolupracují ze ZŠ a vyhlašují různé soutěže. Na internetu najdete spoustu online kurzů, které také vysvětlují problematiku finanční gramotnosti.