Jižní Morava aneb ráj na Zemi

Jak to tak vypadá, tento rok se budeme muset vzdát svých cestovatelských snů o exotických destinacích. Rozhodně ale nezoufejte! Nakýtá se nám tak skvělá příležitost k tomu poznat naši domovinu. Mít procestovanou spoustu zahraničních zemí je sice skvělé z hlediska poznávání jiné kultury, zvyků, tradic a památek, na druhou stranu je ale docela ostuda, když neznáme vlastní zemi.

Jižní Morava je při tom rájem na zemi, který naskýtá nejen krásy české přírody, dechberoucí panoramata, čistý vzduch, ale především nekonečný výběr kvalitních vín od zdejších vinařů. Směr své cesty můžete vybírat hned z několika možností, mezi které patří například Lednice s Lednicko-Valtickým areálem, který Vás svou krásou uchvátí tak, že se Vám ani nebude chtít vracet se zpět domů, Valtice, Znojmo, Břeclav anebo Mikulov, o kterém bude dnes řeč. Ubytování v Mikulově na Mikulov.galant.cz

Centrum Mikulova

Toto malebné městečko se nachází na hranicích s Rakouskem. Velká část z Vás jej tak může znát jako poslední zastávku v České republice při cestě na dovolenou například do Čechy oblíbeného Chorvatska. Město je známé spíše jako vinařská oblast. Vinařství je jeho neoddělitelnou součástí již pěkně dlouhou dobu. Vinná réva se zde pěstuje totiž již od doby Velkomoravské říše a dodnes se zde daří především odrůdám jako je Ryzlink Vlašský, Veltlínské zelené, Rulandské bílé nebo Chardonnay. Na vinařské sklípky zde narazíte opravdu na každém kroku a díky pohostinnosti zdejších obyvatel jste velice často zataženi i na nějakou tu degustaci.

Hrozny vína

Rozhodně ale nepromrhejte celou dovolenou jen ve vinných sklípcích. To by byla velká škoda! Centrum Mikulova je totiž městskou památkovou rezervací, která nabízí opravdu skvostné památky, za které lze jmenovat například Mikulovský zámek, Svatý kopeček nebo Ditrichštejnskou hrobku. Výlet si můžete udělat i na Kozí nebo Sirotčí hrádek. V teplých letních dnech jistě nepohrdnete ani lomem na Janičově vrchu. Jelikož se jedná o zatopený vápencový lom, voda je zde křišťálově čistá.